Acum este Vin Mar 29, 2024 6:54 am

Ora este UTC + 2


Din carti!

Aici puteţi discuta despre muzică, poezie, pictură... tot ce ţine de artă şi cultură

Moderatori: Dedeea, Dory

Mesajde 3SE_LariSa_3SE » Mar Apr 21, 2009 3:13 am

Twilight (Amurg)

"-Tu ştii deja ce simt eu, bineînţeles, am spus într-un final. Sunt aici...ceea ce înseamnă în mare că mai degrabă aş muri decât decât să nu fiu cu tine. M-am încruntat. Sunt o idioată.
-Da, eşti o idioată, fu el de acord, râzând.
Ochii ni s-au întâlnit şi am râs şi eu. Am râs împreună de idioţenia şi de totala imposibilitate a unui asemenea moment.
-Deci leul s-a îndrăgostit de miel..., murmură el.
M-am uitat în altă parte, ascunzându-mi ochii deoarece cuvantul acela m-a facut să mă înfior.
-Ce miel prost, am oftat eu.
-Ce leu nebun şi masochist...
Se uită în gol o vreme spre pădurea întunecată şi m-am întrebat unde l-au purtat gândurile."

"Era chiar lângă mine, cu faţa atât de aproape de a mea. Frumuseţea lui îmi bloca mintea - era prea mult, un exces cu care nu mă puteam obişnui.
-Mă gândeam în timp ce alergam... Se opri.
-Cum să nu te loveşti de copaci, sper.
-Bella, prostuţo, chicoti el. Alergatul e a doua mea natură, aşa că nu e ceva la care mă gândesc.
-Ce te mai dai în spectacol, am bombănit din nou.
El zâmbi.
-Nu, continuă el, mă gândeam că aş vrea să încerc ceva. Şi îmi luă faţa din nou în mâinile lui.
Mi s-a tăiat respiraţia."

"-Cât de des ai venit aici ?
-Vin aici aproape în fiecare noapte.
Am ameţit, uimită.
-De ce?
-Eşti interesantă când dormi.Enunţă foarte banal.Vorbeşti.
-Nu! am strigat eu, înroşindu-mă până la rădăcina firelor de păr.[...]
Pe faţa lui se aşternu imediat o expresie mâhnită.
-Te-ai supărat pe mine?
-Depinde!
Mă simţeam şi vorbeam de parcă nu mai puteam respira. Aşteptă.
-De ce? întrebă el.
-De ceea ce ai auzit! m-am plâns eu.
Instantaneu, pe tăcute, veni lângă mine, lunâdu-mi cu grijă mâinile într-ale lui.
-Nu fi supărată! mă rugă el.
[...]
-Ţi-e dor de mama ta, şopti el.[...]
-Altceva? am întrebat.
Ştia unde voiam să ajung.
-Ai spus numele meu, recunoscu el.
Am oftat, îfrântă.
-De multe ori?
-Ce înseamnă "de multe ori" mai exact?
-O, nu!
Am lăsat capul în jos.
Mă trase la pieptul lui, delicat, natural.
-Nu-ţi fie ruşine, îmi şopti el la ureche. Dacă aş putea visa şi eu, te-aş visa numai pe tine. Şi nu mi-e ruşine de asta."

"Am ştiut că murisem.
Deoarece, prin apa grea, am auzit vocea unui înger strigandu-mă pe nume, strigându-mă spre singurul rai pe care îl doream.
-O, nu, Bella, nu! striga vocea îngerului îngrozită.
[...]
Am încercat să mă concentrez pe vocea îngerului.
-Bella, te rog! Bella, ascultă-mă, te rog, te rog, Bella, te rog! mă imploră el.
"Da", voiam să îi răspund. Orice. Dar nu îmi puteam găsi buzele.
-Carlisle! strigă îngerul, cu agonie în vocea lui perfectă. Bella, Bella,nu, o, te rog, nu, nu!
Şi îngerul plângea fără lacrimi, cu suspine întretăiate.
Îngerul n-ar trebui să plângă, nu era corect. Am încercat să îl găsesc, să îi spun că totul e în regulă, dar apa era atât de adâncă şi mă apăsa, încât nu puteam respira.
[...]
-Edward, am încercat să îi spun, dar vocea îmi era grea şi înceată.Nu mă puteam înţelege.
-Bella, o să fii bine. Mă auzi, Bella? Te iubesc.
-Edward, am încercat din nou. Vocea îmi era puţin mai clară.
-Da, sunt aici."

New Moon (Lună Nouă)

"La revedere, te iubesc! a fost ultimul meu gând."

"În dimineaţa aceasta pe perna mea se afla un bileţel:

Mă voi întoarce aşa de repede încât nu vei avea timp să-ţi fie dor de mine.
Ai grijă de inima mea - Am lăsat-o cu tine.


Eclipse (Eclipsa)

"E ceva...ciudat în legătură cu felul cum vă manifestaţi dragostea, murmură ea cu fruntea încruntată deasupra ochilor îngrijoraţi. Privirea lui e atât de...protectoare. Ca şi cum din clipă în clipă ar urma să se arunce în faţa unui glonţ să te salveze sau ceva de genul ăsta.
Am râs, deşi încă nu eram în stare să mă uit în ochii ei.
-Şi acesta este un lucru rău?
-Nu. Se încruntară, străduindu-se să-şi aleagă cuvintele potrivite. Este doar...diferit. Sentimentele lui faţă de tine sunt foarte intense...şi foarte grijuli. Simt că nu înţeleg cu adevărat relaţia voastră. Ca şi cum ar fi un secret care-mi scapă...
-Eu cred ca fabulezi, mamă, am spus eu repede, [...]. Uitasem cât de multe vedea mama mea."

"-Pentru a suta oară, Bella - este prea periculos.
-Îmi place pericolul, am insistat eu.
-Ştiu" :lol:

"-E târziu, spuse el din nou, murmurând, aproape cântând acum, vocea fiindu-i mai netedă decât mătasea. Dormi, Bella mea! Visează frumos. Tu eşti singura care mi-a atins vreodată inima. Va fi mereu a ta. Dormi, unica mea dragoste."

"-Te rog? am şoptit din nou, bătăile inimii accelerându-mi-se.[...]Pur şi simplu...te rog.
Braţele lui de gheaţă se strânseseră şi mai tare în jurul meu, buzele lui fiindu-mi la ureche; respiraţia lui rece mă făcu să tremur.
-Este insuportabil. Am vrut să-ţi dau atâte de multe lucruri - şi tu asta hotărăşti să-mi ceri. Ai idee cât este de dureros să încerc să te refuz când mă rogi atât de mult?
-Atunci nu refuza, i-am sugerat eu cu respiraţia tăiată.
El nu răspunse.
-Te rog, am incercat din nou.
-Bella..."

"Îmi puse încă o dată inelul pe degetul inelar al mâinii stângi.
Acolo unde avea să stea - o eternitate în cel mai propriu sens posibil."

Breaking Dawn

"-[...]I won't be able to control myself. You'll get hurt.
-I'll be fine.
-Bella...
-Shh! I pressed my lips to his to stop his panic attack. I'd heard it before. He
wasn't getting out of this deal. Not after insisting I marry him first. He kissed me back for a moment, but I could tell he wasn't as into it as before.
Worrying, always worrying. How different it would be when he didn't need to
worry about me anymore. What would he do with all his free time? He'd have to get a new hobby."

"-Can you? he asked quietly. I don't mean the wedding – which I am positive
you will survive despite your qualms – but afterward...what about Renee, what about Charlie?
I sighed.
-I'll miss them. Worse, that they would miss me, but I didn't want to
give him any fuel.
-Angela and Ben and Jessica and Mike.
-I'll miss my friends, too. I smiled in the darkness. Especially Mike. Oh, Mike! How will I go on?
He growled.
I laughed but then was serious.
-Edward, we've been through this and through this. I know it will be hard, but this is what I want. I want you, and I want you forever. One lifetime is simply not enough for me.
-Frozen forever at eighteen, he whispered.
-Every woman's dream come true, I teased.
-Never changing...never moving forward."

de Stephenie Meyer

Din păcate a patra carte nu a aparut deocamdată şi în România...numai în noiembrie... :(( :(( :((

Concluzii... ;))

Vreau şi eu un :xx Edward :xx ...mai micuţ... :lol:
Aş vrea dacă acest lucru ar fi posibil... :lol: să devin vampir... :lol:
Şi...vreau să mă mut în Anglia :xx ... :lol:
Imagine

"Să identifici fericirea când se află la picioarele tale, să ai curajul şi hotărârea de a te apleca pentru a o lua în braţe... şi a o păstra. Asta-i inteligenţa inimii. Inteligenţa singură, fără aceea a inimii este doar o simplă logică şi nu e mare lucru de ea." Marc Levy, Şi dacă e adevărat...
Avatar utilizator
3SE_LariSa_3SE
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 5875
Membru din: Mie Dec 12, 2007 8:45 pm
Localitate: In my world...
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Răspuns rapid
Nume utilizator:
Subiect:
Mesaj:
Întrebare
Care este numele de familie al lui Laurențiu? (începe cu "D"):
Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
 

Anterior

Mergi la:  

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron
Furnizat de phpBB | phpBB România

Găzduire Web - Hostico